Sektörel Haberler

UNCTAD, Türkiye’ye ilişkin büyüme tahminini yükseltti

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminini bu yıl için yüzde 2,4’ten yüzde 2,6’ya yükseltti.

UNCTAD, Ticaret ve Kalkınma Raporu’nun nisan sayısını yayımladı

Raporda, finansal türbülansın arttığı bir dönemde küresel ekonomi yavaşlarken gelişmekte olan ülkelerin yıllarca sürebilecek zorluklarla karşı karşıya olduğu uyarısında bulunuldu.

Küresel ekonominin büyük bir bölümündeki yıllık büyümenin salgın öncesi kaydedilen performansın ve küresel finansal kriz öncesi güçlü büyümenin altına düşeceğine dikkat çekilen raporda, küresel ekonomik büyüme tahmininin 2023 yılı için yüzde 2,2’den yüzde 2,1’e indirildiği bildirildi.

Türkiye’nin bu yıl yüzde 2,6 büyümesi bekleniyor.

Ülkelerin ekonomik tahminlerine de yer verilen raporda, Türkiye ekonomisinin 2023 yılı büyüme beklentisinin yüzde 2,4’ten yüzde 2,6’ya yükseltildiği kaydedildi.

Raporda, ABD ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahmininin yüzde 0,9 olarak korunduğu bildirildi.

Avro Bölgesi ekonomisinin 2023 yılı büyüme beklentisinin yüzde 0,6’dan yüzde 0,7’ye çıkarıldığı belirtilen raporda, daha önce bu yıl yüzde 0,9 küçülmesi öngörülen İngiltere ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin yüzde 0 olarak belirlendiği aktarıldı.

Raporda, Çin ekonomisinin 2023 yılı büyüme beklentisinin ise yüzde 5,3’ten yüzde 4,8’e indirildiği belirtildi. ​​​​​​​

Kaynak: www.dunya.com