Sektörel Haberler

UBAK İZİN BELGELERİ ÜÇÜNCÜ ÜLKE EVRAKLARI İÇİN SON TARİH 31 TEMMUZ

Bilindiği üzere, UBAK İzin Belgesi Dağıtım Esasları Yönergesi gereği firmalar, ayrıca varsa faaliyet yılında İzin Belgesi ile üçüncü ülkelere yaptıkları taşımalarla ilgili olarak aşağıdaki belgeleri müracaat yılı içerisinde 31 Temmuz’a kadar Bakanlığa iletmelidir.

Bu tarihten sonra gönderilen belgeler değerlendirmeye alınmamakta, Bakanlık tarafından aşağıda yer alan belgelere ilaveten kanıtlayıcı belge istenebilmekte ve / veya U-Net otomasyon sisteminde yapılan kontrollere göre başvuruları geçerli kabul edilmeyebilmektedir.

  • Taşımaların AB dışındaki ülkelere yapılmış olması halinde, bu taşımaya ilişkin birbirine uyumlu taşımacı firmaya ait TIR karnesi ya da Transit Refakat Belgesi (T belgeleri dahil), alıcı tasdikli CMR, taşıma faturası ve karayolu karnesi sayfa fotokopileri.
  • Taşımaların AB ülkeleri içinde yapılmış olması halinde, TIR karnesi haricindeki birbirine uyumlu taşımacı firmaya ait diğer belgeler (alıcı tasdikli CMR, taşıma faturası ve karayolu karnesi sayfa fotokopileri).
  • Bu taşımalara ait (taşıt plakaları, gidilen ülke isimleri ve tarih gösterir) liste.

Bu vesileyle, UBAK değerlendirmelerinde herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına gerekli evraklarınızı Ulaştırma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne iletmenizi önemle rica ederiz.