Sektörel Haberler

TİM BAŞKANI GÜLLE: ŞUBAT AYI İHRACATI OLUMLU GİDİYOR

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 13,4 artışla 331 milyon dolara ulaşmasıyla sektörün ihracattan yüzde 2,5 pay aldığını söyledi. Şubat ayı genel ihracatına da konuşmasında değinen Gülle, “2020 yılında tarihimizde ilk defa küresel ticaretten yüzde 1’in üzerinde pay aldık. Bu artış trendi, 2021’de de devam ediyor. Bu yıla yüzde 2,5’lik artışla 15 milyar 48 milyon dolar ihracatla başlayarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak ayı ihracat rakamına ulaştık. Bu ayda da ihracatımız gayet iyi gidiyor” dedi.

61 ihracatçı birliği, 27 sektörü ile 100 bin ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Yeni Nesil Ticaret Diplomasisi faaliyetleriyle Covid-19 sürecinde ihracatçılara destek olmayı sürdürüyor. İhracat ailesi sanal ticaret heyetleri ile dünyaya çıkarma yaparak Türk bayrağını 226’dan fazla ülkede dalgalandırıyor.

Gülle, ocak ayında, geçen yıl kırılan ocak ayı rekorunu yüzde 2 artışla geliştirip 15 milyar 48 milyon dolar ihracatla geride bıraktıklarına vurgu yaptı. Gülle, “Bu ayda da ihracatımız gayet iyi gidiyor. Bu başarılarda, ihracat ailemizin azmi, yenilikçiliği ve gayreti belirleyici olmuştur. Neredeyse tüm dünyanın durduğu, bir panik döneminde, ihracat ailesi olarak, güçlü ve hazırlıklı altyapımız ile, ani dijital dönüşüme hızla adapte olduk.” diye konuştu.