Sektörel Haberler

TİM BAŞKANI GÜLLE: GEÇEN YILIN İHRACATINI YAKALAMAYI HEDEFLİYORUZ

Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, “Son 12 aylık ihracatımıza baktığımızda, yüzde 8’lik bir düşüşümüz var. Yıl sonu ihracat rakamına baktığımızda ise bu yüzde 8’i kapatmayı, geçen yılın ihracatını yakalamayı hedefliyoruz.” dedi.

Ağustos ayı geçici dış ticaret verilerine ilişkin bilgi veren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, ağustos ayı ihracatının temmuz ayının sonuna denk gelen tatil etkisinin uzamasıyla ilk 10 günde düşük seyirde başladığını, sonrasında bu durumun toparlandığını söyledi.

Ayın son 20 gününe bakıldığında, pandemi öncesi dönemdeki günlük ihracat rakamlarının yakalandığına işaret eden Gülle, şunları söyledi:

“Ayın son günü olan pazartesi 650 milyon dolarlık gün ihracatına ulaşmış olduk, eylül ayına da gayet olumlu şekilde başladık. Ağustos ayında 8 sektörümüz tarihlerinin en yüksek ihracat rakamlarına ulaştı, 27 sektörümüzün 17’sinde artış yaşandı. Avrupa’daki bazı ülkelerde, daha önce açıkladığımız rakamlarda düşüş olan rakamların yavaş yavaş toparlandığını görüyoruz. Pandemi sonrasında dünyada özellikle tedarik zincirinin etkileneceğini söylemiştik. Bundan olumlu şekilde dönüşler alan hazırgiyim sektörü bu ay birinci sektör oldu, otomotiv ikinci, kimya sektörümüz de üçüncü oldu. Hazırgiyim sektörünün bu kadar yoğun siparişle önemli rakamlara ulaşması önemli. Bu yoğunluğun, Eylül ayında da çok yoğun olacağını düşünüyoruz. Eylül, ekim, kasım ayları ihracatımızın ve bütün ekonomilerin yavaş yavaş hareketlendiği bir dönem. Bütün dünyanın az ya da çok şekilde etkilendiği bir dönemde, ihracatımızı çeşitlendirerek, pazar çeşitliğine yoğunlaşarak bu günleri aşıyoruz.”

Ağustos ayının başında ciddi bir performans kaybı olduğuna dikkati çeken Gülle, devamında sürecin toparlandığını aktardı. Gülle, yılın geri kalanına ilişkin, “Son 12 aylık ihracatımıza baktığımızda, yüzde 8’lik bir düşüşümüz var. Yıl sonu ihracat rakamına baktığımızda ise bu yüzde 8’i kapatmayı, geçen yılın ihracatını yakalamayı hedefliyoruz. Hedefimiz öncelikle geçen yıl ki ihracat rakamını yakalamak bu yüzden hedefi revize etmedik. 4 aylık sürede bunu yakalayabilecek durumdayız.” değerlendirmesinde bulundu.