Sektörel Haberler

TİM BAŞKANI GÜLLE: 2023′ TE HEDEF 300 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, dış satımda 2023 yılı hedeflerinin 300 milyar dolar olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da katılımıyla “Cumhuriyetimizin 100. Yılına Doğru Jeopolitik Sınamalar ve Fırsatlar” başlıklı konferansta konuşan Gülle, Türkiye’nin, tarih boyunca ticaretin, siyasetin, kültürün ve jeopolitik güç mücadelelerinin merkezinde olduğunu, eşsiz bir coğrafi konuma sahip bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin bu sebeple her zaman jeopolitik sınamalarla karşı karşıya kaldığını belirten Gülle, “Ülkemiz, güçlü ve akılcı dış politika yönetimiyle, birçok unsurun, aktörün ve dengenin olduğu bir bölgede kendi milli menfaatlerini korumuş ve bu sınamalardan fırsatlar çıkarabilmeyi başarmıştır.” dedi.

Gülle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ihracat ailesini yol ve kader arkadaşı olarak gördüğünü dile getirerek şöyle devam etti:

“Bu, bizler için çok büyük bir gurur. Cumhurbaşkanımız gittiği her coğrafyada ihracatçılarımızın önünü açacak, o bölgeyle ticaretimizi geliştirecek görüşmeler yapıyor ve anlaşmalar imzalıyor. Bu atılımlar neticesinde Türkiye, dünyada en fazla dış misyona sahip beşinci ülke konumuna yükseldi.”

Gülle, “Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde yapılan siyasi hamlelerin açtığı kapılardan ilk girenler hep ihracatçılar ve yatırımcılar oldu. Büyükelçilik açılan ülkelere ihracatın yüzde 30 civarında artış kaydettiği gözlemleniyor. Afrika açılımı sayesinde kıtaya ihracatımız son 20 yılda 14 katına çıktı. İnşallah Afrika ile ticaret hacmimizi yakın bir zamanda 75 milyar dolara taşıyacağız.” diye konuştu.

 

kaynak: www.dunya.com