Sektörel Haberler

SINIR GEÇİŞLERİNDEKİ KONTROLLER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Bilindiği üzere, Yeşil Kart kullanımıyla ilgili 12.11.2020 tarihinde bir duyuru yayınlanmış olup söz konusu duyuruda özellikle, Makedonya sınır yetkilileri tarafından yapılan kontrollerde “yeşil kart poliçesinin, fotokopisinin sunulması nedeniyle poliçenin arkasında yer alan seri numarasının kırmızı renkte olmadığı” gerekçeleri ile taşımacı firmalara cezai uygulamalarda bulunulduğu belirtilmiş ve firmalarımızın bu konuda mağduriyet yaşamaması için poliçelerinin asıllarının araçta bulunması gerektiği hatırlatılmış idi.

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafından bugün (7 Nisan) itibariyle Derneğimize yapılan bilgilendirmede; araçlarda yeşil kart sigorta poliçesinin fotokopisini bulundurmaya devam eden taşımacılar olduğu ve cezai müeyyideler ile karşılaştıkları bildirilmiş ve firmalarımızın konu hakkında yeniden bilgilendirilmesi talep edilmiştir.

Bu kapsamda, taşımacı şirketlerin araçlarında mutlak surette yeşil kart sigorta poliçesinin aslını bulundurmaları ve söz konusu seri numarasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Kırmızı renkli seri numarasının olmaması durumunda sınır kapılarında gerçekleştirilen kontrollerde sorunlar yaşanmakta ve cezai müeyyideler uygulanmaktadır.

Kaynak:  www.und.org.tr