Sektörel Haberler

RUSYA TRANSİT GEÇİŞ BELGELERİ SORUNU ÇÖZÜLDÜ

İran sınır kapısının kapanması sonrasında büyük bir hızla tükenen Rus transit geçiş belgelerinin Rus tarafından alınması için Resmi Kurumlarımızca yoğun bir çaba harcanmıştır.

Cumhurbaşkanımızın, Ulaştırma ve Altyapı, Dışişleri, Ticaret Bakanlıklarımızın yoğun girişimleri ve müzakereleri sonucunda Rus Tarafından 2020 yılı için ilave geçiş belgeleri kotaları alınması sağlanmıştır.

Varılan mutabakata göre Türk tarafına, 2020 yılı için ilave 5.000 transit, 2.000 ikili ve 1.000 adet üçüncü ülke geçiş belgesi Rus Tarafınca verilecektir.

Bu minvalde, ilk etapta Rus Tarafından alınan ilave 2.000 transit geçiş belgesi, Türk Büyükelçiliğince teslim alınmış olup, Türkiye’ye gönderilmiştir.

Diğer taraftan, alınan Rusya transit geçiş belgeleri ile sadece Kazakistan’a Rusya üzerinden ikili taşıma sağlanabilecek olup, Kazakistan tarafının vermiş olduğu “Limanlarda geçerli” hükmünün kaldırılarak, diğer Orta Asya ülkelerine ulaşımın sağlanması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın görüşmeleri Kazak Makamları nezdinde devam etmektedir.

Türk ihracatına ve taşımacılığına katkı sağlayacak geçiş belgelerinin alınmasını mümkün kılan Sayın Cumhurbaşkanımıza, konuyla ilgili defalarca Rus Bakanı ile yoğun müzakereler sürdüren Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu’na, Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na, destekleriyle her zaman yanımızda olan Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’a sektörümüz adına şükranlarımızı sunarız.