Sektörel Haberler

ÖZBEKİSTAN’A TAŞIMA YAPAN FİRMALARIN DİKKATİNE!

Taşkent Büyükelçiliği, Ticaret Müşavirliğinden yapılan bilgilendirmeye göre; Koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasına karşı uygulanan önlemler çerçevesinde, Özbekistan Cumhuriyeti topraklarında uluslararası karayolu taşımacılığı için geçici bir prosedür belirlenmiştir.

Yük taşıyan kamyonların hareketi özel olarak belirlenmiş devlet sınır kontrol noktalarından gerçekleştirilmektedir. Buna göre, ayrıca bir Karar kabul edilene kadar, tırların hareketi sadece aşağıdaki devlet sınır kontrol noktaları üzerinden yapılacaktır:

– Afganistan İslam Cumhuriyeti ile – “Termez”;

– Türkmenistan Cumhuriyeti ile – “Olot”

– Tacikistan Cumhuriyeti ile – “Sarosiyo”,”Oybek” ve “Plotina”;

– Kırgızistan Cumhuriyeti ile – “Dostluk”, “Özbekistan”,”Bahar” ve “Beyaz Kaya”;

– Kazakistan Cumhuriyeti ile – “Daut-ata”,”Gülistan”,”Yallama”,”Zangiota”,”Taşkent”.

Sınır kontrol noktalarında faaliyet gösteren gümrük memurları, gelen yabancı kamyon sürücülerine, yol güzergahı, park yerleri (park, bakım ve ev hizmetleri v.b.) ve gıda satın alınabilecek yerleri gösteren vir harita veceklerdir.

30 Nisan 2020 tarihinden itibaren Cumhuriyet hududuna giren tüm kamyonlar, sürücülerin koronavirüs enfeksiyonu için test edileceği en yakın sınır kontrol noktalarında bulunan özel otoparklara gönderilecektir. Test sonuçları açıklanıncaya kadar, araçlar ve sürücüleri özel otoparklarda bulunacaktır. Test sonuçlarında herhangi bir koronavirüs enfeksiyonu saptanmazsa, hareketin onaylanmış güzergah temelinde devam etmesine izin verilir.

Aynı zamanda, uluslararası taşımacılık yapan sürücüler sadece özel tulumlar, tek kullanımlık koruyucu maskeler ve eldivenler kullanıyorlarsa sürüşe devam edebilirler. Koronavirüs enfeksiyonu tespit edildiği durumda, sürücü belirtilen bir tıbbi kuruma alınır, ikinci bir sürücü varsa, sürücü yatılı karantinaya alınır.

Araç iyice dezenfekte edildikten sonra, başka bir sürücü tarafından sürülmeye devam edilebilir (gönderici veya alıcının arabaya dahil olmadığı) veya araçtaki yük gümrük kontrolü altında başka bir araca yeniden yüklenebilir.

Bu durumda, taşıt başka bir sürücü tarafından sürülmeye devam ederse, gümrük kontrolündeki malların kanunla öngörülen şekilde teslim edilmesiyle ilgili yükümlülüklerden, aracı alan sürücü sorumlu tutulur.

Uluslararası kamyon şoförleri, sağlanan rota planına uygun olarak cumhuriyet topraklarında hareket etmelidir. Cumhuriyet sınırları içinde uluslararası kargo taşımacılığı yapan yerli ve yabancı taşıyıcıların belirlenen rota çerçevesinde hareket etmelerini ve durmalarını ilgili bakanlıklar ve devlet kurumları kontrol eder.

Uluslararası kargo sürücülüğü yapan yerli sürücüler, yükün belirtilen güzergahta varış noktasına teslim edilmesinden sonra 14 gün boyunca kendilerini izole etmek için önlemler almalıdır. Bu durumda, ihracat için malların taşınması talebi durumunda, istisna olarak, test sonuçlarına göre uluslararası taşımacılığa izin verilir.

Uluslararası yük taşıyan yabancı sürücüler, ithal malların varış noktasına teslim edilmesinden sonraki 10 gün içinde belirlenmiş sınır kontrol noktalarından Özbekistan bölgesini terk etmelidir. Eğer bu süre içerisinde ihracata yönelik yük alma şansı varsa, getirdiği yükü teslim ettiği yere en yakın olan özel bir otoparkta beklemesi gerekir.

Özel otoparklarda, karantina kurallarına uyulması ve sürücülerin sosyal mesafeyi korumaları sıkı bir şekilde kontrol edilir. Başka kişilerle temas etmelerine, tesislerden ayrılmalarına ve görevli olmayan başka kişilerin bu alanlara girmelerine izin verilmeyecektir.

Özbekistan topraklarında gümrük sınırını geçen yabancı araçların hareketi üzerindeki kontrol, “Araçların geri götürülmesi yükümlülüğü” düzeni esasına göre yapılır.

Sürücülerin rota dışında hareket etmesi, tek kullanımlık koruyucu maske ve eldiven kullanmaması, araçların ülkeden çıkma son tarihinin ihlal edilmesi ve sürücülerin yanında gerekli belgelerin (ehliyet, seyahat belgesi ve uluslararası taşımacılık için izin belgesi) bulunmaması gibi durumlar, karantina kurallarına aykırı davranış olarak kabul edilir ve belirlenmiş kurallara göre önlemler alınır.

Gümrük otoritesi tarafından belirlenen teslimat şartlarının ihlali durumunda, bu koşulların uluslararası tır sürücüleri tarafından işbu Geçici Yönetmeliğe uyulması sonucunda ortaya çıkması halinde, istisna olarak, gümrük ihlalleri için hiçbir idari işlem başlatılmaz.

Bu uygulama, Cumhuriyet Özel Komisyonu’nun 30 Nisan 2020 tarih ve 20 sayılı kararı çerçevesinde belirlenmiştir.