Sektörel Haberler

KORONAVİRÜS SALGINI KAPSAMINDA ALINABİLECEK ÖNLEMLER (KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ)

Küresel salgın olarak nitelendirilen COVİD-19 ülkemizde tespit edilmiş olup sağlık, sosyal, ekonomik ve uluslararası ticaret alanlarında yaşanan olumsuzluklar kendini göstermektedir. Bu kapsamda Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile uygulamaya başlanacağı belirtilen Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasına ilişkin Bakanlık tarafından açıklama yapılmıştır. Yapılan açıklamaya göre Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları 23/03/2020 tarihinden itibaren online olarak yapılmaya başlanacaktır.

Kısa Çalışma Ödeneğine İlişkin Açıklamalar;

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere (Cumhurbaşkanı kararı ile 6 aya kadar uzatılabilir) sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

İşçinin Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanabilmesi İçin;

  1. İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması,
  2. İşçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte, çalışma süreleri ve işsizlik sigortası primi ödeme gün sayısı bakımından işsizlik ödeneğine hak kazanmış olması (Kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olanlardan son üç yıl içinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar),
  3. İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması gerekmektedir.
24.03.2020

Transmot Lojistik