Sektörel Haberler

KAZAKİSTAN’A YAPILAN TAŞIMALAR İÇİN PCR TESTİ ZORUNLULUĞUNDA SON DURUM

IRU’dan alınan bilgilendirmeye göre; Kazakistan Cumhuriyeti Başhekimliği’nin 4 Aralık 2020 tarih ve 65 sayılı yeni kararıyla 23 Ekim 2020 tarih ve 59 sayılı bir önceki kararında değişiklik yapılmıştır.

Sınır geçiş noktalarında, Kazakistan topraklarından ikili veya transit uluslararası mal taşımacılığı gerçekleştiren sürücüler, ateş ölçümü, anket doldurma ve negatif COVID-19 PCR testi (sınır geçmeden en fazla 3 gün önce yapılmış) ile tıbbi bir sertifika sunmak zorundadır.

Kazakistan’da ikamet eden, ikili taşıma ve yapan tıbbi sertifikası olmayan sürücülerden, bulundukları yerde bir COVID-19 PCR testi yaptırmaları istenecektir. Test için numuneler alındıktan sonra, taşımacılar yollarına devam edebilir. PCR testinin pozitif çıkması durumunda, sınırda şoförün verdiği seyahat programına göre ilgili sağlık birimine haber verilir. Sürücünün daha sonra ek tıbbi muayeneden geçmesine ve sürücünün hastaneye yatırılıp yatırılmayacağına ilgili doktor karar verir.

Kazakistan’da ikamet etmeyen ve tıbbi sertifikası olmayan sürücülerin ülkeye girişleri veya ülkeden transit geçişleri reddedilebilir.

Sağlık sertifikasına bakılmaksızın yüksek vücut sıcaklığına sahip sürücüler, bulaşıcı hastalıklar hastanesinde tecride tabidir.

Yukarıda belirtilen değişiklikler 8 Aralık 2020 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Konuyla ilgili önceki haberimiz için tıklayınız: www.transmot.com.tr/kazakistanda-pcr-testi-zorunlulugu-uygulamalarinda-son-durum/