Sektörel Haberler

Kazakistan ile 1.4 Milyar Dolarlık 19 Anlaşma İçin İmzalar Atıldı

Türkiye ve Kazakistan iş forumu ve Hükümetler arası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) onbirinci toplantısında 13’ü ticari, 6’sı kurumsal işbirliğini kapsayan 19 anlaşmaya varıldı.

Türkiye ve Kazakistan ticaretinin geliştirilmesi için düzenlenen iş forumu ve Hükümetler arası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) onbirinci toplantısı yapıldı. KEK toplantısı açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, toplantıdan önce yapılan iş forumunda 13’ü ticari, 6’sı kurumsal işbirliğini kapsayan 19 anlaşmaya varıldığını, bu anlaşmaların iş hacminin toplam 1,4 milyar dolar olduğunu bildirdi. Oktay, iki ülke arasında hedef ticari hacmin 10 milyar dolar olduğunu hatırlattı.

Toplantıda imzalanan protokolde 65 eylem planına ilave olarak, uzaya insanlı veya insansız erişim dahil olmak üzere uzay ve havacılık teknolojileri alanında iş birliği yapma konusunda mutabakat da yer aldı. Ayrıca, iki ülke arasında tercihli ticaret anlaşması imzalanması ve bu anlaşmanın imzalanmasının ardından Kazakistan Türk Ticaret Merkezi açılması konusunda anlaşma sağlandı.

Kazakistan Başbakanı Askar Mamin ise ileriki dönemde iki ülke Cumhurbaşkanlarının görüşeceğini hatırlatarak, yapılan çalışmanın bu görüşmede sonuçlandırılacak çok sayıda unsuru içerdiğini bildirdi. Mamin, “Türkistan, ruhani başkentimiz olarak daha çok gelişime ihtiyacı olan bir şehrimizdir ve bununla ilgili olarak da iş adamlarımızı burada yatırıma davet etmek istiyoruz” dedi.

18.11.2019
Transmot Lojistik