Sektörel Haberler

İHRACAT İKLİM ENDEKSİ 5 AY SONRA EŞİK DEĞERİ AŞTI

Türkiye ihracat iklimi endeksi temmuzda 53’e yükseldi, son beş ayda ilk kez eşik değerin üzerine çıktı.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye ihracat iklimi endeksi, Nisan’da gördüğü veri tarihinin en düşük seviyesi olan 19.1’in ardından başladığı toparlanmayı sürdürerek Temmuz’da 53’e yükseldi.

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen endeks Şubat ayındaki 50.4 seviyesinden Mart’ta 40.9’a, Nisan’da 19.1’e gerilemiş ve dünya genelinde ekonomik bozulmaya yol açan koronavirüs salgını nedeniyle belirgin bir bozulmaya işaret etmişti. Endeks Mayıs ayında 34.1, Haziran’da 47.5 olmuştu.

İSO’dan yapılan açıklamada, “İhracat iklimi endeksi Temmuz’da 53.0 düzeyinde gerçekleşti ve son beş ayda ilk kez eşik değer 50.0’nin üzerine çıktı. Endeks, Türk imalat ihracatçılarının talep koşullarında iyileşme olduğuna işaret etti” görüşüne yer verildi.

Endekste eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm değerler ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor. Endeks Şubat 2020 öncesi son 12 aydır 50 seviyesinin üzerinde bulunuyordu.