Sektörel Haberler

E-İHRACAT’I 10 KAT YÜKSELTME PLANI

Pandemiyle patlama yapan e-ihracata yeni bir çatı kuruluş geldi. Ticaret Bakanlığı bünyesinde kurulan ‘E-ihracat ve Dijital Pazarlama e-ihracatı 10 kat artırabileceği belirtiliyor.

Pandemi döneminde patlayan e-ticaret, Ticaret Bakanlığı’nda da yeni yapılanmayı getirdi. Bu gelişmeden sonra sektör haberi sevinçle karşıladı.

Türkiye olarak iyi bir ihracatçıyız. Hala e-ihracat konusunda yapılması gereken çok şey var. Yurt dışında Türk ürünleri konusunda kalite algısı oluşmuş durumda ve talep de artarak devam ediyor. Türkiye, 2020-2024 yılları arasında e-ticaretin en fazla büyüme göstereceği ülkeler listesinde Arjantin, Endonezya ve Hindistan’ın önünde en fazla büyüme beklenen ülke olarak yer alıyor.

Dünyada e-ihracatın 3.4 trilyon dolar, gelişmiş ülkelerde toplam ihracatın içindeki payının ise yüzde 7 seviyelerindedir.

Türkiye’de bu rakam yüzde 0.5’lerde. Önümüzdeki 3 yıl içinde 10 kat büyüme göstererek dünya ortalamasına gelinmesi bekleniyor. Devlette de e-ihracat konularına ilişkin doğru mekanizmalar var. Doğru lojistik yapılar kurularak bu taleplere cevap vermek isteniyor. Ana gündem madde e-ihracat, çünkü e-ticaretin büyümesindeki güç olarak öne çıkıyor. Devletten önümüzdeki dönemde de yüzde 50 vergi muafiyeti gibi adımlar bekleniyor.