Sektörel Haberler

DİKKAT: TÜRKİYE MOTORLU TAŞIT BÜROSU’NDAN YEŞİL KART UYARISI!

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafından 02.02.2021 tarihinde iletilen Resmi Yazıya istinaden;

Türk plakalı araçların yurtdışında sebep oldukları kazalara ilişkin Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’na iletilen taleplerin incelenmesi esnasında bir bölümünde sahte veya tahrif edilmiş Yeşil Kart kullanımının olduğu ve bu tür sahte Yeşil Kartların ağrılıkla nakliye şirketlerince kullanıldığı tespit edilmiştir.

Türk plakalı bir araç için üzerinde Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu ünvanının yer aldığı sahte düzenlenmiş bir Yeşil Kartın kaza esnasında zarar görene sunulması veya Yeşil Kart bilgilerinin polis rapıruna yazılması halinde bu yeşil kart sahte veya tahrif edilmiş olsa dahi ülkemizin de üyesi olduğu Yeşil Kart Sistemi kuralları gereği Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’nun zarar görene tazminat ödeme yükümlülüğü doğmaktadır.

Büro, zarar görene yapılan tazminat ödemesi sonrasında ilgili nakliye şirketine karşı rücu işlemi başlatmakta ve savcılığa suç duyurusunda bulunmaktadır.

Diğer taraftan iyi niyetli sigortalılar için e-devlet portalının içerisindeki Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi alanından Yeşil Kartın geçerliliğini sorgulama imkanı bulunmaktadır.

Sahte Yeşil Kart kullanımı haksız rekabet ile prim ve vergi kaybına yol açmaktadır.