Sektörel Haberler

BAKAN PEKCAN: OCAKTA İHRACAT YÜZDE 2,5 ARTTI

Geçen yılın ocak ayına göre ihracat yüzde 2,5 artışla 15 milyar 48 milyon dolar olarak belirlendi. Bakan Pekcan “Bu rakam tüm zamanların en yüksek ocak ayı ihracat rakamıdır” dedi.

Bakan Pekcan, 2021 yılı ocak ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Pekcan, bakanlık olarak geçtiğimiz yıl, mal ve hizmet ihracatçılarına toplamda 3 milyar 150 milyon lira destek ödemesi gerçekleştirdiklerini, bu yıl da ihracatçılara 4,1 milyar lira destek vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Bakan Pekcan, 2020 yılını önemli rekorlarla kapattıktan sonra, 2021 yılını da olumlu bir ihracat rakamı ile açıyor olmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, “Ocak ayında ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre, 2 iş günü eksik olmasına rağmen yüzde 2,5 artışla 15 milyar 48 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam tüm zamanların en yüksek ocak ayı ihracat rakamıdır. 2021 yılını böylesine önemli bir başarıyla açan tüm ihracatçılarımızı canı gönülden kutlarım. Bu rakam, ihracatımızda geçen yılın son çeyreğinde görülen büyüme sürecinin devam ettiğini göstermektedir” diye konuştu.