Sektörel Haberler

AZERBAYCAN ÜZERİNDEN TÜRKMENİSTAN’A YAPILAN TAŞIMALAR HAKKINDA

Bilindiği üzere, Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizden Orta Asya’ya yönelik taşımalar Türkmenistan’ın öncelikle sürücülerimizden sağlık rapor talep etmesini takiben kısa bir süre zarfında ise Türkmenistan plakalılar dışında araç kabul etmeyerek sadece dorse taşımacılığına izin vermesi sonmusunda sekteye uğramış ve birçok TIR’ımız Bakü Elat Limanı’nda uzun süre beklemiştir.

Bu çerçevede, söz konsuu araçlar 14 günlük ülkede kalış süresinina aşılması nedeniyle araç başına ilave 200 $, tehlikeli yük taşıyan araçlar için ise ilave 940 $ ‘a varan tutarlarda yol vergisi alınması durumu ortaya çıkmıştır. Büyükelçiliğimiz tarafından Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi nezdinde gerçekleştirilen girişimler sonrasında söz konusu ilave ücretlerin alınmaması temin edilmiştir.

Diğer taraftan, Türkmenistan’ın yabancı araç kabul etmeme kararından önce gemiye yüklenerek Türkmenbaşı Limanı istikametine devam eden araçlar, limana indirilmeden Bakü’deki Elat Limanı’na geri gönderilmiştir. Söz konusu araçlar Orta Asya taşımalarına devam etmek amacıyla Kazakistan istikametine yönelmişlerdir. Bununla birlikte, bu TIR’ların Azerbaycan’a yeniden bir giriş yapmış olması nedeniyle, kanunen gümrüklerce bir defa daha yol vergisi alınmasını gerektiren bir durum ortaya çıkmıştır. Öte yandan, dorsesini Türkmenistan istikametine gönderen ve sadece çekici ile Türkiye’ye dönmek isteyen araçların, 400 $ tutarındaki transit rejimi ihlal cezasını ödemesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Yine, Büyükelçiliğimiz tarafından Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi nezdinden gerçekleştirilen girişimler kapsamında bahsekonu ücretlerin de alınmaması temin edilmiştir.

Böylelikle Azerbaycan’a gelen TIR’larımızın koronavirüs nedeniyle burada normalden daha uzun süre kalmaktan ya da ceza gerektiren başka bir fiil için ödemeleri gerek ilave ceza ve ücretlerden bu aşamada muaf tutulmaları sağlanmıştır.

Diğer yandan, Bakü Liman İdaresi ile gerçekleştirilen işbirliği sonucunda, TIR’ların sadece dorselerinin Türkemnistan’a gönderilmesi suretiyle, Orta Asya’ya ihracaatın ve taşımacılığın devamına da imkan sağlanmıştır. Bu konularda Devlet Gümrük Komitesi ve Bakü Liman İdaresi geçiş bir işbirliği, uyum ve iyi niyet içinde olmuştur.

Söz konusu konularda yapmış oldukları girişimler için başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere Bakü Büyükelçiliğimize ve söz konusu iyileştirmelerde emeği geçen tüm kişi ve kurumlara sektörümüz adına teşekkürlerimizi sunarız.

07.04.2020

Transmot Lojistik